Wywiady

Poznaj Blogera #9. Maria Wolna-Pasek i Jakub Pasek, małżeński duet prowadzący bloga oczekujac.pl

22 marca 2016
Maria Wolna-Pasek Jakub Pasek oczekujac.pl

Fot.oczekujac.pl

Wszyscy moi goście na blogu są bardzo wyjątkowi, a dzisiejsi goście to już w ogóle podwójnie wyjątkowi. Ona i On. Marysia i Kuba. Prywatnie i zawodowo razem. Tworzą bloga parentingowego, którego zna chyba każdy.

Panie i Panowie zapraszam na #9 odcinek Poznaj BlogeraMaria Wolna-Pasek i Jakub Pasek, czyli małżeński duet prowadzący bloga oczekujac.pl 

 

Maria Wolna-Pasek Jakub Pasek oczekujac.pl

Fot. oczekujac.pl

 

Jak to się wszystko zaczęło? Skąd pomysł na bloga w czasach, kiedy blogowanie jeszcze nie było tak popularne? I w ogóle jak długo już blogujecie?

Zaczęło się bardzo banalnie! Byłam w 17 tygodniu ciąży, szukałam bloga ciążowego i…go nie znalazłam! 4 lata temu było bardzo mało blogów rodzicielskich – parentingowych nie było wcale. Blogi były pisane anonimowo, pod pseudonimem, nie było na nich żadnych zdjęć, jakość szablonu też pozostawiała wiele do życzenia. Blogi rodzicielskie, które udało mi się znaleźć nie były dla mnie na tyle interesujące, aby mnie zachęciły do ponownego wracania i czytania, więc… założyłam swój blog. Był to blog ciążowy – Kobiety w ciąży. To było 2 marca 2012 roku. Opisywałam to, jak się czuję, co robiłam, gdzie byłam – taki typowy pamiętnik. Ja zawsze pisałam jakieś pamiętniki i wiedziałam, że w ciąży również chcę zapisywać ten wyjątkowy, szczególny czas – dla siebie i dla Gabi. Zmieniłam tylko nośnik – już nie papier i długopis, a monitor i klawiatura ;) Nie bez znaczenia też jest fakt, że dziadkowie Gabi mieszkają daleko od nas i bloga założyłam również dla nich – każdy chciał wiedzieć, jak się czuję, w którym tygodniu ciąży teraz jestem, jak było na wizycie u ginekologa. Któregoś dnia powiedziałam im: www.oczekujac.pl i było wszystko jasne! :D Mój blog ciążowy codziennie odpowiadał na ich wszystkie pytania!

W sierpniu 2012 roku urodziła się Gabi i podczas mojej tygodniowej nieobecności w domu Kuba napisał pierwszy wpis na bloga. Był to wpis taki informujący o tym, że Gabi się urodziła. Tego samego dnia napisał jeszcze drugi wpis pt. „Akcja„, gdzie opisał naszą szaloną drogę do szpitala oraz sam przebieg porodu – były małe komplikacje, bo poród zaplanowany był naturalny a skończyło się cięciem cesarskim, do tego Kuba bardzo emocjonująco wszystko opisał. I okazało się, że… też złapał zajawkę na blogowanie! Od tego czasu blogujemy razem. Nasze wpisy są zupełnie inne, bo poruszają różne tematy i oczywiście punkt widzenia kobiety i mężczyzny przeważnie bardzo się różni ;)

 

Maria Wolna-Pasek Jakub Pasek oczekujac.pl

Fot. oczekujac.pl

 

O czym jest Wasz blog i do kogo go kierujecie?

Nasz blog kierowany jest do młodych rodziców, do kobiet w ciąży i do obecnych mam. Piszemy o swoim życiu, opisujemy swoje doświadczenia związane z macierzyństwem i tacierzyństwem, bloga kierujemy do takich osób, jakimi sami jesteśmy. Na naszym blogu nie brakuje wpisów parentingowych, ale są też kulinarne, z różnych podróży, recenzujemy filmy i bajki dla dzieci, organizujemy konkursy, polecamy sprawdzone produkty i oczywiście znowu skupiamy się mocno na ciąży, bo na początku czerwca nasza rodzina się powiększy! Nasz blog można opisać też w trzech słowach: „Miłość. Pasja. Życie”! Znajdziesz tu właśnie to wszystko :)

Maria Wolna-Pasek Jakub Pasek oczekujac.pl

 

Jak to jest blogować w duecie i to małżeńskim? 

Blogowanie w duecie to czysta przyjemność! Nie wyobrażam sobie lepszego połączenia! Moją pasję rozumie Kuba i w pełni się z nią zgadza, a ja oczywiście w ten sam sposób podchodzę do tego, że on uwielbia blogowanie! Totalnie się uzupełniamy, wzajemnie korygujemy teksty, doradzamy sobie, jesteśmy pierwszym recenzentem tego, co wyjdzie drugiej osobie spod palców! To idealne połączenie – mąż – blog – pasja! Wiem, że niektóre blogerki mają trudności z blogowaniem właśnie z tego powodu, że mąż czy partner nie rozumie tej pasji – szczerze im współczuję! Na szczęście u nas nigdy nie było takiego problemu!

Maria Wolna-Pasek Jakub Pasek oczekujac.pl

Fot. oczekujac.pl

 

Możecie opisać jak wygląda typowy dzień z życia blogerskiego małżeństwa?

Nasz dzień mocno nie różni się od dnia innych ludzi

Rano wstajemy o 7:30. Kuba odwozi Gabi do przedszkola o 8:30. Śniadanie jemy razem o 9:00. Do komputerów zasiadamy po 10:00 – odpowiadamy na maile, komentarze, piszemy swoje wpisy, robimy zdjęcia. Jeśli mamy zaplanowany jakiś wyjazd lub spotkanie to staramy się robić to w godzinach od 10:00 do 15:00. O 16:00 Gabi wraca z przedszkola. Później bawimy się, czytamy, spędzamy czas w 3 do 19:00. Następnie kolacja, kąpielka, ponowne czytanie bajek i o 21:00 Gabi idzie spać, a my ponownie zasiadamy do komputerów. Kończymy około 24:00, bo na fejsie zawsze jest coś ciekawego do poczytania ;) I kolejne dni wyglądają bardzo podobnie. Weekendy to dla nas odskocznia od komputera.

Łączycie życie zawodowe i prywatne. Dobrze mi się wydaje, że spędzacie ze sobą praktycznie cały czas? Czy to nie bywa męczące? Nie macie czasem przesytu?

Ja uwielbiam towarzystwo Kuby – z nim nie można się nudzić! Kuba jest bardzo szalony, ale również niesamowicie odpowiedzialny. Śmieję się, że gdybym była facetem to właśnie takim, jak Kuba! Spędzamy ze sobą 24 godziny na dobę, a mi czasami wydaje się, że to jeszcze za mało! :D Oczywiście, są dni kiedy nie widzimy się prawie cały dzień, ale bardzo rzadko tak się zdarza. My po prostu jesteśmy idealnie dopasowani, jesteśmy stworzeni dla siebie! A jeśli spotkają się dwie połówki tej samej pomarańczy to nie ma opcji, by się ze sobą męczyły!

 

Maria Wolna-Pasek Jakub Pasek oczekujac.pl

Fot. oczekujac.pl

 

Jak wiele czasu pochłania Wam prowadzenie bloga? Czy zajmujecie się czymś jeszcze poza blogowaniem?

Blogowanie od paru lat to nasz sposób na życie – poza blogiem nie robimy nic innego, bo tylko blogowanie daje nam radość i spełnienie, a życie jest zbyt krótkie, by robić rzeczy, których się nie lubi robić! Oczywiście, poza blogiem wychowujemy Gabi, oczekujemy na drugie Maleństwo, spotykamy się z przyjaciółmi i rodziną, uwielbiamy podróżować i odwiedzać różne ciekawe miejsca, dawać prelekcję na ciekawej konferencji czy poznawać nowych ludzi, ale na blogowanie przeznaczamy każdą minutę od poniedziałku do piątku od 9:00 do 15:00 i od 21:00 do 24:00. Ta pasja jest jak oddychanie – chcę to robić cały czas i ciągle mi mało!

Podobnież blogowanie zmienia życie. Jak bardzo zmieniło się Wasze? 

Nasze ostatnie 4 lata życia zmieniły się o 180 stopni! To, czego doświadczyliśmy dzięki blogowaniu to najcudowniejsze momenty naszego życia! Współprace ze światowymi markami, niesamowite projekty, świetne spotkania! Gdyby ktoś 5 albo 10 lat temu by mi powiedział, że kiedyś blogowanie będzie moim sposobem na życie to chyba bym się w czoło popukała! Przecież ja nawet 4 lata temu nie miałam prywatnego konta na FB i nie miałam pojęcia zielonego, co to są blogi! A dziś? Dziś jest pięknie i cudownie!

 

Maria Wolna-Pasek Jakub Pasek oczekujac.pl

Fot. oczekujac.pl

 

Pamiętacie jeszcze co porabialiście zanim pojawił się blog?

Oczywiście! Praca na etacie – zarówno ja, jak i Kuba. W ciągu swojego życia zawodowego pracowaliśmy w dużych i mniejszych firmach, w małych i większych zespołach, na różnych szczeblach. Czasami była to praca od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00, ale bywało też tak, że pracowało się w weekendy, na zmiany nocne itd. Bardzo cenię sobie te doświadczenia i nigdy nie bałam się ciężkiej pracy. Zaczęłam pracować zaraz po zrobieniu dyplomu licencjata, Kuba tuż po maturze – a jeszcze w LO miał różne prace dorywcze. Ogólnie możemy powiedzieć, że żadnej pracy się nie boimy, bo wcześniej w życiu robiliśmy wiele różnych rzeczy! I prawdą jest też fakt, że lubimy pracować – wcześniej była to praca dla kogoś, a teraz praca na własny – blogowy, wspólny rachunek.

Którą część blogowania lubicie najbardziej?

Na blogowanie patrzymy jako na całość, bo są trzy strony blogowania: my – czytelnicy – agencje reklamowe. Naszym zadaniem jest to, aby zachować odpowiednie proporcje i wszystko rozdzielić po równe 33%. Każda strona musi być zadowolona, każda musi być dopieszczona i spełniona. Każda część blogowania jest równie ważna i uzupełnia się z kolejną. To są trzy elementy tej samej układanki i wszystko musi doskonale ze sobą pasować.

 

Maria Wolna-Pasek Jakub Pasek oczekujac.pl

Fot. oczekujac.pl

 

Jest coś w blogowaniu za czym nie przepadacie?

Nie, absolutnie nie. Blogowanie to coś, co idealnie wpasowało się w nasz styl życia. Nawet jeśli jest jakaś część w blogowaniu, za którą nie przepada jedno z nas (np. papierologia), to druga strona to uwielbia! Tym tematem akurat zajmuję się ja ;) Znowu ja mam mały problem z robieniem zdjęć, nie lubię nosić ciężkiego aparatu – wolę siadać przed komputerem i pisać swoje teksty. Na szczęście Kuba uwielbia swój sprzęt fotograficzny, z którym prawie nigdy się nie rozstaje, więc znowu uzupełniamy się IDEALNIE! I w związku z tym nie ma ani jednej rzeczy, która jakoś by nas uwierała w blogowaniu.

Skąd pochodzicie i w jakiej części kraju można Was spotkać?

Kuba pochodzi z Poznania, ja z Leszna, ale spotkać nas można równie dobrze we Wrocławiu, w Warszawie, w Zakopanem czy w Jastarni. Uwielbiamy podróżować i często weekendy spędzamy poza domem. Chcemy pokazać jak najwięcej różnych miejsc naszej trzyletniej Gabi, nauczyć ją, że można fajnie, aktywnie i ciekawie spędzić czas wolny – niekoniecznie w domu. Zresztą, ja sama wyniosłam to z własnego domu – weekend zawsze spędzaliśmy gdzieś na wyjeździe. To bardzo fajnie rozwija człowieka i daje inne spojrzenie na różne rzeczy.

 

Maria Wolna-Pasek Jakub Pasek oczekujac.pl

Fot. oczekujac.pl

 

Jak Wasza działalność w sieci przekłada na rzeczywistość? Zdarza się, że ludzie Was rozpoznają, zaczepiają, zagadują o bloga? Jak się z tym czujecie?

Czasami ktoś do nas podejdzie i się przywita – to bardzo miłe :) Jednak zdarza się tak, że dopiero w komentarzach na blogu czytelniczka napisze „Widziałam Was dziś w Poznaniu”, ale niestety nie odważyła się podejść. Zawsze powtarzam, że my nie gryziemy, jesteśmy zwykłą normalną rodziną i jest nam niezwykle miło, jeśli ktoś z naszych czytelników do nas podejdzie i pozdrowi!

Twitter, Snapchat, Instagram, Facebook, YouTube? Jaki kanał social media lubicie najbardziej?

Kuba uwielbia Twittera, on też zapoczątkował Snapchat w naszym duecie. Teraz ja przejęłam snapa, bo bardzo się wkręciłam w snapowanie! Facebooka dzielimy po równo, YouTube również. Ogólnie ja i Kuba jesteśmy bardzo mediowi i każdy kanał social media daje nam satysfakcję! A najbardziej cieszy nas kanał TVN i gotowanie w Dzień Dobry TVN! :D To są dopiero emocje!

 

Maria Wolna-Pasek Jakub Pasek oczekujac.pl

Fot. oczekujac.pl

 

Na snapchacie używacie nazwy użytkownika kodpaskowy czemu tak? Dlaczego odchodzicie od swojej nazwy marki, z którą tak bardzo jesteście kojarzeni?

Tak, jak wcześniej wspominałam – Snapchat to był pomysł Kuby, on pierwszy zaczął interesować się tym tematem. Ponieważ Kuba nie chciał snapować pod nazwą „Oczekujac.pl” założył konto „Kodpaskowy”. Po jakimś czasie ja przejęłam konto, a nazwa pozostała.

Co dalej z blogiem? Jak wyobrażacie sobie oczekujac.pl za 5-10 lat?

Życie pokaże. Blogować zawsze będziemy, bo uwielbiamy pisać, a blogowanie jest dla nas jak oddychanie! Więc blogować będziemy dopóty, dopóki Gabi nam nie powie „Rodzice, teraz moja kolej!” :D

 

Maria Wolna-Pasek Jakub Pasek oczekujac.pl

Fot. oczekujac.pl

 

Jesteście z jednym z najpopularniejszych blogów… jak to się robi? Dlaczego czytelnicy wybierają właśnie Was? Bez nadmiernej skromności możecie teraz zareklamować swojego bloga i powiedzieć co Was wyróżnia?

Piszemy bloga takiego, jakiego sami chcielibyśmy czytać. Jest normalny, dla młodych ludzi. Nie znajdziesz tutaj torebek na 10 tys. zł albo innych drogich, wymyślnych gadżetów – my też jesteśmy rodzicami i wiemy, że najlepszą inwestycją w dziecko jest jego edukacja, podróże, szczęśliwa rodzina – te rzeczy są bezcenne, ale również wymagają nakładów finansowych. Wracając jeszcze do tego, co nas wyróżnia to z pewnością fakt, że bloga prowadzimy wspólnie – razem jako para, mama i tata. Każde z nas jest pełnoprawnym autorem, w 100% oddaje się blogowaniu. Kuba nie jest autorem widmo, który byłby odpowiedzialny jedynia za techniczną część bloga, a ja nie jestem wieszakiem na ubrania, które mam atrakcyjnie zaprezentować. Gdybyśmy dzisiaj postanowili, że jedno z nas zacznie blogować na inny temat lub pod własną domeną to wiem, że to byłby w pełni kolejny sukces! Ponieważ każde z nas czerpie niesamowitą przyjemność z pisania i to widać zarówno w każdym wpisie, jak i na stronie głównej bloga – wpisy podzielone są na kategorię MAMA i TATA, a teksty przeważnie publikujemy naprzemiennie. Bo zarówno w życiu, jak i na blogu, idealnie się uzupełniamy, a swoje role dzielimy równo na pół :)

Rada dla początkujących blogerów?

Żeby być kimś trzeba być najpierw sobą – to słowa, które przeczytałam bardzo dawno temu, ale mocno zakorzeniły się w mojej głowie. Moja rada dla początkującego blogera? Bądź sobą! Nie naśladuj, nie kopiuj, nie brnij w jakieś chore schematy! Jakość obroni się sama. Ważna jest oczywiście pasja i chęć tworzenia, autentyczność, szczerość, czyli to, co napisałam na początku: bądź sobą!

Dziękuję za rozmowę!

 

Maria Wolna-Pasek Jakub Pasek oczekujac.pl

Fot. oczekujac.pl

 

Gdyby ktoś z Was jeszcze nie znał bloga Oczekując (w co szczerze wątpię), to zostawiam Wam na nich namiary: blog, Instagram Facebook.

Wszystkie wcześniejsze rozmowy z blogerami znajdziecie do poczytania tutaj.

A nowych Czytelników LiveSnapBlog  zapraszam do polubienia profilu na Facebook’u i Instagramie tak abyście byli z blogiem na bieżąco. :D

You Might Also Like

  • Dzięki wielkie za niesamowicie fajne pytania! Odpowiadałam na nie z niezwykłą przyjemnością!
    Buziaki!